Android Telefonlar İçin Yeni Güvenlik Özelliği Çalındığında Kendini Kilitleyebilecek

Google, bu yılın sonlarında yayınlanacak Android 15 işletim sistemi ile cep telefonu hırsızlığı ve dolandırıcılıkla mücadele etmeyi hedefliyor.

Mayıs 17, 2024 - 15:14
 0  38
Android Telefonlar İçin Yeni Güvenlik Özelliği Çalındığında Kendini Kilitleyebilecek

Google'dan Yeni Güvenlik Güncellemeleri

Google, Android telefonlar için yeni bir güvenlik güncellemesi duyurdu. Bu güncelleme ile telefonlar çalındığında kendilerini otomatik olarak kilitleyebilecekler. Teknolojinin hayatımızın her alanına sızdığı günümüzde, özellikle akıllı telefonlar olmadan hareket etmek neredeyse imkansız hale geldi. Kişisel bilgiler, özel fotoğraflar ve banka bilgileri gibi önemli verilerin saklandığı cep telefonlarının çalınması büyük bir endişe kaynağı oluşturuyor.

Hırsızlık Tespit Kilidi ve Yapay Zeka Destekli Güvenlik Araçları

Google, bu yılın sonlarında yayınlanacak Android 15 işletim sistemi ile cep telefonu hırsızlığı ve dolandırıcılıkla mücadele etmeyi hedefliyor. Yeni özellikler arasında, hırsızların cihaza girmesini önlemek için telefonun ekranını otomatik olarak kilitleyebilecek "Hırsızlık Tespit Kilidi" ve yeni bir yapay zeka destekli araç bulunuyor.

Google, yapay zekanın cihazdan gelen sinyalleri okuyarak hırsızlıkla ilişkili hareketleri tespit edebileceğini belirtti. Örneğin, bisikletteki birinin kullanıcının elinden telefonu kaptığı ve daha sonra yüksek bir hızla hareket ettiği ani sarsıntıları okuyarak cihazı anında kilitleyebilecek.

Uzaktan Kilitleme ve Hassas Verilerin Korunması

Hırsızların ilgisini çekebilecek hassas verileri daha iyi güvence altına almak için telefonu uzaktan kilitleme yeteneğini basitleştiren özellikler de eklenecek. Google, kullanıcıların telefonlarını uzaktan kilitlemelerine olanak tanıyan yeni bir "Uzaktan Kilitleme" özelliğini de duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların yalnızca telefon numaralarını ve önceden belirlenmiş ek bir güvenlik sorusunu kullanarak cihazlarını kilitlemelerine olanak tanıyor.

Telefon Hırsızlığına Krşı Yeni Önlemler

Android'in mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke, yeni hırsızlık tespit aracının kısmen, yüksek düzeyde telefon hırsızlığının rapor edildiği Sao Paolo, Brezilya ve Londra'daki personel ve kullanıcılardan aldığı geri bildirimlerden ilham aldığını söyledi. Burke, "Son zamanlarda öğrendiğim oldukça korkutucu istatistikler var; Sao Paolo'da her beş dakikada bir, Londra'da ise her altı dakikada bir telefon çalınıyor. Bu gerçekten ciddi bir konu ve bunun hakkında ne yapabileceğimizi düşünmeye başladık." dedi.

Bisikletli Hırsızlara Karşı Araştırmalar

Burke, şirketin yeni özelliği geliştirmek için bisikletlerde gerçekleştirilen telefon hırsızlıklarının videolarını incelediğini de belirtti. Geçen yıl ekim ayında, Büyükşehir Polis Komiseri Sir Mark Rowley ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, aralarında Google'ın da bulunduğu teknoloji şirketleriyle, son dönemde yaşanan hırsızlık olaylarının artmasının ardından bir toplantı yapmıştı.

Önemli Verilerin Korunması İçin Yeni Alanlar

Google'ın hırsızlıkla mücadelede devreye alacağı yeni özelliklerden biri de önemli verilerin özel bir alanda korunması olacak. Şirket, kullanıcıların, bankacılık uygulamaları gibi hassas veriler içeren uygulamaları yerleştirmek için telefonlarında ayrı bir alan oluşturmasına olanak tanıyor. Ayrıca, kullanıcıların telefonları kaybolduğunda şok ve stres yaşayıp "Cihazımı Bul" uygulamasına erişmek için kullanılan Google hesap şifrelerini hatırlayamamasından esinlenerek bu özelliği oluşturduğunu belirtti.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow