Meta'dan İsrail Kararı!

Meta, İsrail'in de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı yüzlerce Facebook hesabını kaldırdı.

Mayıs 31, 2024 - 10:27
 0  41
Meta'dan İsrail Kararı!

Gizli Etki Kampanyaları ve Kaldırılan Hesaplar

Meta'nın 2024'ün ilk çeyreğine dair tehdit raporunda, Bangladeş, Çin, Hırvatistan, İran ve Rusya gibi ülkelerde sekteye uğratılan gizli etki kampanyalarına ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Bu kampanyaların çoğu, hedef kitle oluşturma çalışmalarının başlarında tespit edilerek kaldırıldı. Raporda, İsrail merkezli bir "koordineli özgün olmayan davranış" ağının medya kuruluşlarının ve tanınmış kişilerin sayfaları altında muhtemelen yapay zeka tarafından oluşturulmuş yorumlar yayınladığı belirtildi. Bu yorumlar çoğu zaman gerçek kullanıcılardan "propaganda" olarak nitelendirilen eleştirel yanıtlar aldı.

Meta, bu davranışların şirket politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail'den 510 Facebook hesabı, 11 sayfa ve bir grup ile Instagram'daki 32 hesabı kaldırdı. Bu ağın özellikle ABD ve Kanada'daki kitleleri hedef aldığı vurgulandı.

Tel Aviv Merkezli STOIC İle Bağlantılar

Raporda, bu ağın uluslararası ve yerel medya kuruluşlarının ve ABD'li kongre üyeleri de dahil olmak üzere siyasi ve tanınmış kişilerin Facebook sayfalarına yorum yaptığına işaret edildi.

Bu yorumlardan bazılarının muhtemelen yapay zeka kullanılarak oluşturulduğu değerlendirildi. Ayrıca, bu ağa ait hesapların, Yahudi öğrenciler, Afro-Amerikanlar ve "endişeli" vatandaşlar gibi hedeflenen ülkelerdeki yerel halk gibi davrandığı belirtildi. Hesaplar genellikle Gazze'deki duruma ilişkin İngilizce olarak, rehinelerin serbest bırakılması çağrıları, İsrail'in askeri eylemlerine övgü ve "kampüs antisemitizmi" ile Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) eleştiriler gibi konularda paylaşım yaptı.

Meta'nın raporunda, ağın arkasındaki kişilerin kimliklerini ve koordinatlarını gizlemeye çalıştığı vurgulandı. Ayrıca, Meta'nın Tel Aviv merkezli bir "siyasi pazarlama ve ticari istihbarat" firması olan STOIC ile bağlantılar bulduğu bildirildi.

Meta'nın bu kararı, dezenformasyonla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Özellikle yapay zeka kullanılarak yapılan gizli etki kampanyalarının tespiti ve engellenmesi, platformların güvenilirliği açısından büyük önem taşıyor.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow