Time Dergisine Kapak Olmuş Türkler

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile tüm dünyada ses getirmişti.

Time dergisi onu şöyle tanıtmıştı: “Mustafa Kemal Paşa, ‘Türk nerede kendisinin efendisidir?’ deyimine, her zamanki ‘cehennemde’ yanıtının yerine, ‘Türkiye’de’ yanıtını vererek bu sözün aksini ispat etti. O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir. Ve şimdi Türkiye’nin kazandıklarına sahip çıkmaya azimli olarak Batı’nın gizli güçlerine karşı duruyor.”

Mustafa Kemal Atatürk – 24 Mart 1923

Dergi ayrıca, “90 kapak hikâyesi ile modern tarih hakkında bilmeniz gereken her şey” başlığıyla derginin 90’ıncı yaşında seçtiği 90 kapak arasında Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk sıraya koydu.

Mustafa Kemal Atatürk – 21 Şubat 1927

Genç ve dinamik Cumhuriyet, henüz ilk 4 yılının ardından %8.5’lara varan muhteşem bir büyümeye imza atıyordu. Balkanlar ve Orta Doğu’da büyük bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye, Atatürk ilke ve inkılapları ile yeniden dünya kamuoyunun gündemine oturacaktı.

Avrupa’da yavaş yavaş totaliter rejimlerin türemeye başladığı bir ortamda Türkiye’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi adımlar atması, tüm dünyayı şaşırtıyor; böylelikle Atatürk, 4 yıl aradan sonra yeniden Time’a kapak oluyordu…

İsmet İnönü – 19 Mayıs 1941

Türk Kurtuluş Savaşı’nın 22. yıl dönümünde Time’da yeniden bir Türk boy gösteriyordu: İsmet İnönü.

Nazi ordularının Fransa’yı ve Balkanlar’ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye’ye doğrulttukları bir ortamda Time’ın kapağını süsleyen İsmet İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lanse edilmişti. Haksız da sayılmazlardı; zira tüm Türkiye’de seferberlik ilan edilmiş, Alman işgalini olasılığına dair bir gerilim başlamıştı. Ancak bir ay sonra 3 milyon askerden müteşekkil Alman ordusunun Sovyetler’e saldırması, hem Time ‘ın öngörüsünü hem de Türk halkının endişelerini boşa çıkaracaktı.

Şükrü Saracoğlu – 12 Temmuz 1943

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarından olan Saracoğlu’nun kapak olmasındaki en büyük etken, Türkiye’nin dönemin süper güçlerinden birinin (ABD-SSCB-Nazi Almanyası) yanında olmasının bölgeye getireceği yeni düzenin önemiydi.

Türkiye, II. Dünya Savaşı’nda iyiden iyiye geri çekilmeye başlayan Almanlara mı Pearl Harbour’da ağır darbe yiyen ABD’ye mi yoksa Berlin’e doğru ilerlemeye başlamış SSCB’ye mi sadık olacaktı? İşte bu önemli karar, dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu tarafından verilecekti.

Adnan Menderes – 3 Şubat 1958

Adnan Menderes Türkiye’yi IMF ve NATO’ya sokmasının ardından “Türkiye’nin başbakanı” başlığıyla kapak oldu. Ancak seçimlerin ardından ekonomiyle beraber siyasal yaşamında krize girmesi, sokak olaylarının artışı ve muhafazakâr kesimin yükselişi Time Dergisinin gözünden kaçmayacaktı.

Time Dergisi Menderes’i şöyle anlatmıştı: “İyi ya da kötü Türkiye’nin bugünkü şeklini Adnan Menderes verdi. Ancak görev başında olduğu her yıl, Menderes daha otokratik, eleştiriye daha hassas oldu. Politikalarını sorgulayan herkese öfkeyle çıkışarak basını ve muhalefet partilerini baskıcı yasalar ile hapsetti.”

Kenan Evren – 22 Eylül 1980

Time’ın, 29 Eylül 1980 tarihli Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskısının kapağında Kenan Evren’in fotoğrafı bulunuyordu. “Türkiye’yi bir arada tutuyor” başlıklı sekiz sayfalık kapak yazısında, Türkiye’nin darbeye gidiş süreci ve Kenan Evren anlatılmıştı.

Ancak Hürriyet’in haberine göre Time dergisi bilinmeyen bir sebepten ötürü bu kapağı arşivinden çıkarttı. Dergiyi şahsi arşivinde saklayan bir Türk sayesinde gerçekliği ispatlandı.

Time, 22 Eylül 1980 tarihli sayısındaki, “Yükselen Siyasi Şiddet Dalgası Gönülsüz Darbeyi Teşvik Etti” başlıklı makalesinde 12 Eylül’ü şöyle anlatıyordu.

Mehmet Ali Ağca – 9 Ocak 1984

Papa II. Paul’e düzenlediği suikastın ardından tüm dünyanın gündemini oluşturan Mehmet Ali Ağca, Time’a kapak olan 4. Türk oldu. “Neden Bağışladı?” başlığı ile basılan 9 Ocak 1984 tarihli Time Dergisi, Papa’nın Ağca’yı affetmesinin nedenlerini bulmaya çalışmıştı.

Naim Süleymanoğlu – 3 Ocak 1988

“Cep herkülü” lâkâplı Naim Süleymanoğlu, 1996’ya kadar neredeyse her girdiği organizasyonda madalyaları toplamış, dünya rekorlarını kırmıştı. Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarının ardından “Herkes Kazanıyor” başlığıyla Time’a kapak olan Naim Süleymanoğlu, dönemin ABD başkanı Reagan ile de bir saate yakın görüşmüştü.

Mine Karakaş – 12 Temmuz 2007

22 Temmuz seçimlerine bir hafta kala Time dergisinde yayınlanan kapak, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede gündemi oluşturdu. Türkiye’de türban sorununu konu alan sayı, seçimlere bir hafta kala yayınlanmasıyla da kafalarda soru işaretleri bıraktı. Karakaş dergiye, türbanla üniversiteye alınmayınca ABD’de okuduğunu anlattı.

Dr. Mehmet Öz – 13 Haziran 2011

ABD’de “sağlık gurusu” olarak ün kazanan, Amerikan Fox kanalında gündüz kuşağında yayınlanan “Dr. Oz” isimli programıyla izlenme rekorları kıran doktor Mehmet Öz dünyanın en saygın yayınlarından Time dergisinin kapağında yer aldı.

Kanser tedavisinde yeni yöntemlerden bahsedilen sayının kapaında Öz, kalın bağırsağında polip tespit edilmesinin ardından şöyle diyordu: “Cep telefonunuz güvenli mi?”

Recep Tayyip Erdoğan – 17 Kasım 2011

Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin ünlü dergisi Time’a kapak olan 10. Türk ve 5. Türk lider oldu.

Time’ın Erdoğan için attığı manşet “Erdoğan’ın Yolu” (Erdoğan’s Way) şeklindeydi. Erdoğan’ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu ve ayrıca Erdoğan’ın bölgede İsrail’e karşı sert bir politika izleyerek Arap dünyasında büyük sempati ve prestij sağladığı belirtiliyordu.

Yayım tarihi
GÜNCEL olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin