Türkiye'de Yapay Zeka Sektörü Hızla Büyüyor

Türkiye'de yapay zeka sektörünün hızla büyüdüğü ve bu alanda önemli gelişmelerin yaşandığı görülüyor.

Mayıs 8, 2024 - 15:01
 0  34
Türkiye'de Yapay Zeka Sektörü Hızla Büyüyor

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (İTOSAM) "Akıllı Otomasyon Çağında Ulusların Rekabeti: Yapay Zeka, Robotlar ve Gelişen Ülkeler" başlıklı raporundan çıkan bilgilere göre, Türkiye merkezli yapay zeka ürünleri geliştiren firmaların sayısı bu yıl itibarıyla 1195'e yükseldi. Bu sayı, 2023'te 1012, 2020'de ise 5'ti.

Rapor, yapay zekanın en çok kullanıldığı ilk 10 sektörü de sıraladı:

  1. Bilgi Teknolojileri ve Hizmetleri
  2. Yazılım Geliştirme
  3. Medya
  4. Eğitim
  5. Sağlık
  6. İşletme Danışmanlığı ve Hizmetleri
  7. Endüstriyel Otomasyon
  8. Finansal Hizmetler
  9. Araştırma Hizmetleri
  10. Biyoteknoloji

Türkiye Robot Stoku 22 Bin 735'e Ulaştı

Rapor, Türkiye'nin endüstriyel robot stoku ile ilgili de dikkat çekici veriler içeriyor. 22 bin 735 robotla dünya genelinde en yüksek robot stokuna sahip 18. ülke konumunda olan Türkiye'de, robotlar daha çok manuel, rutin veya fiziksel güç gerektiren görevlerde insanların yerini almaya aday olarak görülüyor.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: "Yapay Zeka Uygulamalarını Geliştirmek İçin Üniversitelerde Yeni Bölümler Açılmalı"

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yapay zeka ve robotikte yetişmiş insan gücünün Türkiye'de tutulması gerektiğini ve bu alanda üniversitelerde yeni bölümler açılmasını savunuyor. Avdagiç, "Yapay zekanın sanayi alanında giderek daha da etkili bir duruma geldiğini belirterek, "Türkiye'nin dikkat etmesi gereken konu: Batı, yapay zeka ve robotikte yetişmiş insan gücümüzün bir kısmını çok hızlı bir şekilde bizden alıp götürebiliyor. Kendi ülkemizdeki yapay zeka uygulamalarını geliştirmek için üniversitelerde yeni bölümler açılmalı." ifadelerini kullandı.

Genel Değerlendirme

Türkiye'de yapay zeka sektörünün hızla büyüdüğü ve bu alanda önemli gelişmelerin yaşandığı görülüyor. Bu durum, hem ülke ekonomisi hem de istihdam açısından önemli fırsatlar sunuyor. Yapay zekadan en iyi şekilde yararlanabilmek için eğitim sisteminin bu alana ayak uydurması ve gerekli altyapının oluşturulması gerekiyor.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow